reklama

Rusko na Balkáne iba opakuje osvedčený recept

Ruské net nezávislému Kosovu je podľa mnohých ďalším dôkazom jeho návratu medzi mocných na medzinárodnej scéne. Odmietavú pozíciu Srbska rovnako hlasne podporili odchádzajúci prezident (a nastupujúci premiér) Putin, ako aj ten nadchádzajúci, Medvedev. Pokiaľ ide o Balkán, dôležité však tiež je, že Rusko komplikovaním situácie iba opakuje starý scenár z 90. rokov. Balkán mu už tradične slúži na napíanie svalov, reči o ochrane medzinárodného práva a uprednostňovaní diplomatických riešení sú báchorky. S tým rozdielom, že dnes sa (vďaka cenám ropy) už necíti na kompromisy, ktoré muselo robiť voči Západu napríklad počas vojny v Bosne. Spomenie si ešte niekto, čo robila Moskva vtedy?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)
Obrázok blogu

Český historik Ladislav Hladký v roku 1996 napísal knihu o histórii Bosny. Venuje sa v nej aj najkrvavejšiemu konfliktu v Európe od druhej svetovej vojny. O úlohe Ruska v ňom píše, že "sa po otrasení svojho veľmocenského postavenia (po zániku ZSSR v r. 1991) zhurba od roku 1993 pokúšalo práve cez balkánsky problém dostať znovu medzi rozhodujúcu svetovú veľmocenskú elitu."

Keď bosnianskosrbské jednotky vo februári 1994 zaútočili na trhovisko v centre Sarajeva, zahynulo pri tom 68 civilistov. Vtedajší generálny tajomník OSN Ghálí požiadal NATO, aby zaútočilo na srbské pozície. NATO dalo Karadžićovým jednotkám ultimátum: buď sa do 12 dní stiahnu 20 km od Sarajeva a odovzdajú ťažké zbrane v tejto zóne pod dohľad jednotiek OSN, alebo na nich letecky zaútočí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vtedy svoju príležitosť vycítil Kremlin. Ulitmátum NATO tvrdo odmietol. Vtedajší prezident Boris Jeľcin namiesto toho navrhol, aby sa do pozícií opustených bosnianskymi Srbmi presunulo 400 ruských vojakov v rámci misie OSN. Bosnianski Srbi návrh prijali a do stanoveného dátumu sa stiahli.

Ako píše Hladký, Moskva to neskôr prezentovala ako svoje veľké diplomatické víťazstvo. Jeľcinov hovorca Vjačeslav Kostikov vtedy vyhlásil: "Bez jediného výstrelu, bez toho, aby sa niekomu vyhrážalo, bez riskovania životov svojich vojakov a bez straty jediného rubľu Rusko fakticky vyhralo významnú bitku o svoju svetovú pozíciu."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kostikov postoj Moskvy - podobne ako to dnes robia Putin a Medvedev - zároveň odôvodnil aj sympatiami so Srbskom: "Rusko sa vrátilo k prameňom svojej historickej politiky a úlohy na Balkáne, ochránilo Srbov blízkych vierou, kultúrou aj duchom, a pevne vymedzilo parametre svojho vplyvu v Európe a vo svete."

Zahraničnopolitické myslenie v kremeľských hlavičkách sa nám teda príliš nezmenilo. Ak sa na Balkáne vyskytnú problémy, Rusko do situácie aktvíne vstúpi, ponúkne "alternatívny" plán, a vyhlási, že chce brániť medzinárodné právo a súciti so Srbmi. Rozdiel medzi 90. rokmi a dneškom je, že vtedy sa Rusko v mnohých iných otázkach zmohlo len na reči. V konflikte v Bosne neskôr Západu mnohokrát nakoniec muselo ustúpiť. Dnes Kremlin tak naplno o svojich ambíciách hovoriť nebude. Radšej koná a neustupuje.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ceny ropy sa ešte zmeniť môžu, ruská mentalita už asi nie.

Pavol Szalai

Pavol Szalai

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Petržalský patriot. A redaktor na zahraničnom oddelení SME. Zoznam autorových rubrík:  zahraničná politikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu